1921 – Aleksander I Karadziordziewić został królem Serbów, Chorwatów i Słoweńców.
Po przewrocie Jugosławii (1929–1934), gdzie prowadził rządy dyktatorskie i politykę profrancuską, zakazał istnienia partii politycznych. Był zwolennikiem silnej władzy centralnej, a przeciwnikiem separatyzmu chorwackiego, chociaż starał się mieć dobre stosunki z Chorwacją. Król usiłował też zawrzeć porozumienie z Bułgarią. Został zamordowany w czasie wizyty we Francji przez Włada Czernozemskiego, w zamachu dokonanym przez Wewnętrzną Macedońską Organizacją Rewolucyjną (VMRO) i ustaszy.
1973 - urodził się Milan Rapaić, chorwacki piłkarz
Przez polskich kibiców został zapamiętany, gdy zdobył bramkę w Warszawie, kiedy to Hajduk Split wyeliminował Legię Warszawa w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów, Hajduk wygrał to spotkanie 1:0, a w rewanżu w Splicie aż 4:0 i wtedy Rapaić zdobył gola na 3:0.
1914 – I wojna światowa: rozpoczęła się serbsko-austro-węgierska bitwa pod górą Cer, zakończona 19 sierpnia zwycięstwem wojsk serbskich.
1968 - urodziła się Mateja Svet, słoweńska narciarka alpejska
reprezentująca barwy Jugosławii, srebrna medalistka olimpijska w gigancie, 5-krotna medalistka mistrzostw świata
17 sierpnia:
1872 - urodził się Dragutin Dimitrijević, serbski wojskowy, jeden z założycieli organizacji Czarna Ręka (zm. 1917)
Był jednym z założycieli tajnej organizacji spiskowej Zjednoczenie lub Śmierć szerzej znanej pod nazwą Czarna Ręka. Zorganizował zamach w Sarajewie na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, uznawany za bezpośrednią przyczynę wybuchu pierwszej wojny światowej.
W trakcie wojny, książę-regent Aleksander Karadziordziewić, naczelny wódz armii serbskiej oraz premier Serbii Nikola Pašić, widząc rosnące wpływy organizacji, postawili przywódców „Czarnej Ręki” przed serbskim sądem wojskowym w Salonikach pod fałszywym zarzutem próby zamachu na życie króla i zorganizowania zamachu stanu. Dimitrijevićia i ośmiu oficerów skazano na śmierć. Rozstrzelano go w Mikrze pod Salonikami wraz z Lubomirem Vulovićiem i Rade Malobabićiem i na miejscu pochowani. Pozostali oficerowie zostali przez księcia ułaskawieni. Gdy w latach 90. rozpoczęto tam budowę portu lotniczego Saloniki-Macedonia, odnalezione szczątki przeniesiono do serbskiej części cmentarza wojskowego w Salonikach.
W 1953 Sąd Najwyższy Serbii dokonał rehabilitacji wszystkich rzekomych spiskowców, uznając ich za niewinnych, ponieważ ich udział w zabójstwie nie został udowodniony
1923 - urodziła się Mira Stupica, serbska aktorka
Była żoną Bojana Stupicy (który też był aktorem), prezydenta Jugosławii Cvijetina Mijatovicia, a obecnie Milivoje Popovic-Mavida. Znana głównie z roli Petruneli w Dundo Maroje.
1990 W odpowiedzi na atak chorwackich sił specjalnych na posterunek policji w Kninie obsadzony przez Serbów, serbska ludność chwyta za broń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz