sobota, 11 października 2014

Sportowe newsy na weekend

10 października
1971 - Elvir Bolić, bośniacki piłkarz
Zakonczyl kariere w 2007 roku.

1953 - Biserka Višnjić, chorwacka piłkarka ręczna
W barwach Jugosławii dwukrotna medalistka olimpijska.


11 października
1986 – Stojan Vranješ, bośniacki piłkarz
występujący na pozycji pomocnika w polskim klubie Lechia Gdańsk oraz w reprezentacji Bośni i Hercegowiny. Posiada także obywatelstwo serbskie. Starszy brat Ognjena Vranješa.

1895 - Jakov Gotovac, chorwacki kompozytor, dyrygent (zm. 1982)
Jest autorem znanej chorwackiej komicznej opery Ero s onoga svijeta.

1988 - Mario Todorović, chorwacki pływak
Wicemistrz Europy z Eindhoven w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym, dwukrotny srebrny medalista mistrzostw Europy na krótkim basenie z Rijeki i Stambułu w sztafecie 4 x 50 m stylem dowolnym.
Olimpijczyk z Pekinu (20. miejsce na 100 m stylem motylkowym i 12. miejsce w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym) oraz z Londynu (28. miejsce na 50 m stylem dowolnym.

1806 – Aleksander Karadziordziewić, książę Serbii (zm. 1885)
Młodość spędził na emigracji w Austrii i Rosji. Po abdykacji Miłosza I Obrenowicia uzyskał w 1839 zgodę na powrót do kraju od jego syna i następcy Michała, który mianował go swoim porucznikiem-adiutantem. Od 1842 roku na tronie serbskim. Przeprowadził reformę szkolnictwa (założył liczne szkoły rolnicze i przemysłowe, wysyłał urzędników i nauczycieli na studia do Paryża, Londynu, Wiednia, Pragi i Berlina), popierał rozwój kultury. W stosunkach z Turcją zachowywał umiar. W okresie wojny krymskiej nie poparł żadnej ze stron. Oskarżony o prowadzenie polityki austrofilskiej. Został zdetronizowany przez parlament (Skupštinę) pod naciskiem Rosji.

1954 - Vojislav Šešelj, serbski polityk nacjonalistyczny
Sformował wówczas własny Serbski Ruch Czetnicki, następnie przekształcony w Serbską Partię Radykalną, nawiązujące do tradycji czetników.
Skrajnie prawicowy radykalizm organizacji zaczął zyskiwać coraz wyższe poparcie społeczne
Początkowo wspierany z wzajemnością przez Slobodana Miloševicia, w 1993 zaatakował go z prawicowych pozycji politycznych, co doprowadziło do zerwania między nimi. Socjalistyczna Partia Serbii oskarżyła go o zbrodnie wojenne
Dopiero w 1998 wrócił do czynnej polityki, obejmując stanowisko wicepremiera
W 2002 Slobodan Milošević wezwał do głosowania na niego w wyborach prezydenckich
W 2003 rozpoczął się jego proces przed Trybunałem w Hadze. Przedstawiono mu osiem zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości oraz sześć zarzutów zbrodni wojennych

12 października
1934 – W imieniu małoletniego następcy tronu Piotra II Karadiordziewicia, syna zamordowanego 3 dni wcześniej króla Aleksandra I, władzę w Jugosławii objęła rada regencyjna z księciem Pawłem na czele.

1941 - Synagoga w Zagrzebiu została doszczętnie zniszczona przez ustaszów.

1962 - Branko Crwenkowski, macedoński polityk, prezydent Macedonii
 5 września 1992 został pierwszym premierem niepodległej Macedonii, utrzymał władzę po wyborach w 1994. W listopadzie 1998 został zastąpiony prez Lubczo Georgiewskiego, powrócił na stanowisko premiera w listopadzie 2002.
W kwietniu 2004 został wybrany w przedterminowych wyborach prezydenckich następcą tragicznie zmarłego Borisa Trajkowskiego; objął urząd prezydenta 12 maja 2004, przekazując jednocześnie obowiązki szefa rządu Włado Buczkowskiemu.

1995 – Zawarto rozejm podczas wojny w Bośni i Hercegowinie.

1955 – Ante Gotovina, chorwacki generał
oskarżany o zbrodnie wojenne, ostatecznie uniewinniony. W 2011 został skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii na 24 lata więzienia za zbrodnie popełnione w 1995 roku na Serbach. Uznany za niewinnego przez Trybunał ONZ 16 listopada 2012 r. W Chorwacji jest uznawany za jednego z największych bohaterów wojny z Serbami
Podczas operacji Burza w 1995 został oficerem dowodzącym w regionie Splitu. W latach 1996–2000 był naczelnikiem armii chorwackiej.


1.
http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/eliminacje-me/el-me-chorwacja-skromnie-wygrala-z-bulgaria-po-samoboju/w8941
Bułgaria przegrała z Chorwacją 0:1 (0:1) w spotkaniu grupy H eliminacji do Euro 2016. Jedynego, decydującego o zwycięstwie gości samobójczego gola strzelił w 36. minucie reprezentant gospodarzy - Nikołaj Bodurow.

2.
http://sport.interia.pl/pilka-reczna/news-turniej-pilkarek-recznych-w-umag-chorwacja-polska-33-24,nId,1533328?parametr=sport_dol
Polskie piłkarki ręczne przegrały z drużyną gospodarzy 24:33 (13:13) w pierwszym dniu turnieju towarzyskiego o Puchar Chorwacji, który odbywa się w miejscowości Umag.

3.
http://www.sport.pl/sport/1,65025,16758686,Chorwacja_zakonczyla_mistrzostwa_swiata__Atakujaca.html
Reprezentacja Chorwacji zakończyła już występy w mistrzostwach świata w siatkówce, które odbywają się we Włoszech. Oznacza to, że do zespołu Budowlanych Łódź wkrótce dołączy atakująca Sanja Popović
Chorwatki awansowały do drugiej rundy mistrzostw i tam musiały zmierzyć się z kolejnymi silnymi zespołami, by pozostać w turnieju. Co prawda wygrały z Japonią 3:2, ale w kolejnych meczach uległy Chinom (0:3), Azerbejdżanowi (1:3) oraz Belgii (1:3). Tym samym zajęły dopiero siódme miejsce w grupie i odpadły z dalszej rywalizacji. Na koniec mistrzostw uplasowały się na 13. pozycji.

4.
http://www.sportowefakty.pl/pilka-reczna/474100/kim-rasmussen-po-meczu-z-serbia-zalezalo-nam-by-podniesc-morale
Szczypiornistki reprezentacji Polski pokonały w piątkowe popołudnie Serbię 27:25 w swym drugim meczu podczas turnieju w Umag. - Postawiliśmy się Serbii - powiedział tuż po spotkaniu Kim Rasmussen.
Biało-czerwone piątkowym meczem z wicemistrzyniami świata chciały zrehabilitować się za czwartkową bardzo dotkliwą porażkę z reprezentacją Chorwacji. Dziewięciobramkowa przegrana z gospodyniami turnieju w Umag mobilizująco podziałała na nasze kadrowiczki, które po bardzo przyzwoitym występie pokonały Serbki 27:25 (17:15).

5.
http://pilkanozna.pl/index.php/Wydarzenia/Ligi-zagraniczne-Niemcy/533061-dla-suboticia-borussia-waniejsza-ni-serbia.html
Neven Subotić powraca do formy po zerwaniu więzadeł krzyżowych. Według agenta serbskiego piłkarza, dla jego klienta od reprezentacji ważniejszy jest teraz klub.
Subotić nie dostał od Dicka Advocaata powołania na mecze Serbii z Armenią i Albanią. Tłumacząc swoją decyzję, trener stwierdził, że obrońca "nie lubi grać w reprezentacji"

6.
http://www.rp.pl/artykul/11,1147485-Serbia--Piec-osob-oskarzono-o-werbowanie-bojownikow-majacych-dolaczyc-do-dzihadystow-w-Syrii.html
Prokuratura w Serbii oskarżyła o terroryzm pięciu mężczyzn, którzy werbowali bojowników mających dołączyć do dżihadystów w Syrii oraz finansowali i organizowali podróż ochotnikom. Trzech oskarżonych zostało dotąd zatrzymanych, pozostałych nie ujęto.

7.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/serbia-szef-dyplomacji-proponuje-podzial-kosowa/hy438
Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić zaproponował rozwiązanie problemu Kosowa przez podział tej byłej serbskiej prowincji, która ogłosiła niepodległość w 2008 roku.
Dzień wcześniej przedstawiciel rosyjskiej dyplomacji w Prisztinie Andriej Szugurow wystąpił z podobną propozycją. Uznał, że północną, zamieszkaną przez Serbów część Kosowa należałoby przyłączyć do Serbii, a w zamian Kosowo mogłoby otrzymać południowoserbską dolinę Preszeva, gdzie większość mieszkańców stanowią etniczni Albańczycy.

8.
http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/eliminacje-me/el-me-slowenia-niespodziewanie-pokonala-szwajcarie/t7wtd
Piłkarze reprezentacji Słowenii pokonali w Mariborze Szwajcarię 1:0 (0:0) w meczu grupy E eliminacji do Euro 2016. Zwycięskiego gola zdobył w 79. minucie z rzutu karnego Milivoje Novaković.

9.
http://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/1255674,Zamieszanie-z-nowa-Komisja-Europejska-Slowenia-popelnila-blad
W czwartek Alenka Bratuszek zrezygnowała z ubiegania się o stanowisko komisarza UE. Słowenka miała być wiceprzewodniczącą Komisji odpowiedzialną za sprawy unii energetycznej. Dzień wcześniej została jednak negatywnie zaopiniowana przez komisje Parlamentu Europejskiego do spraw przemysłu i do spraw środowiska.
Co więcej, zarzucano jej, że sama - jeszcze jako szefowa rządu - wystawiła swoją kandydaturę.
Jak poinformował premier Miro Cerar, kolejną kandydatką Słowenii do Komisji Europejskiej jest Violeta Bulc, obecna wicepremier i minister do spraw rozwoju. Przyszły szef KE Jean-Claude Juncker na początku przyszłego tygodnia ma się z nią spotkać. Jak poinformował w piątek rzecznik Junckera, cały czas możliwe jest opóźnienie w rozpoczęciu prac nowej KE. Początkowo planowano, że rozpocznie ona prace 1 listopada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz