piątek, 3 października 2014

Kosowo i Oscary, pomoc humanitarna od Rosji dla Serbii i bułgarskie wybory

1 października
331 p.n.e. – Aleksander Macedoński rozgromił wojska władcy Persji Dariusza III w bitwie pod Gaugamelą.

1983 - Mirko Vučinić, czarnogórski piłkarz
Gra w Al-Jazira Club, kiedyś w AS Roma i Juventusie.

1954 - Płamen Jankow, bułgarski bokser
amatorski medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy.

1971 – Dragomira Bonewa, bułgarska aktorka, modelka, pisarka, scenarzystka, reżyserka i producentka filmowa
znana pod pseudonimem Michelle Bonev
W 2003 roku zadebiutowała na kanale RAI jako prowadząca Festiwal Piosenki Włoskiej razem z Pippo Baudo. W tym samym roku opublikowała swoją autobiograficzną powieść „Drzewa bez korzeni”. W 2004 roku zadebiutowała w filmie Pasja w reżyserii Mela Gibsona, wcielając się w rolę kobiety przy sądzie Heroda. W 2010 roku wyreżyserowała i zagrała główną rolę w filmie Żegnaj, mamo.

1954 - Ljubomir Travica, chorwacki siatkarz, trener siatkówki
Był trenerem Asseco Resovi Rzeszów. Teraz trener Al-Rayyan Sport Klub. Jego syn Dragan Travica jest rozgrywającym w klubie Biełogorje Biełgorod.

1987 -Maro Joković, chorwacki piłkarz wodny
Złoty medalista olimpijski z Londynu.


2 października
1927 - Nikoła Klusew, macedoński polityk, premier Macedonii (zm. 2008)
Pierwszy premier niepodległej Macedonii od 27 stycznia 1991 do 17 sierpnia 1992, bezpartyjny.

1984 - Goran Popow, macedoński piłkarz
Grał w Odrze Wodzisławiu Śląskim. Teraz gra w Wardar Skopje.
Ma też bułgarski paszport.

1984 - Eldin Jakupović, szwajcarski piłkarz, bramkarz pochodzenia bośniackiego
Jakupović urodził się w Bośni i Hercegowinie, ale w młodym wieku wyemigrował z rodzicami do Szwajcarii z powodu Wojny w Bośni.

1996 - Ostatni komunistyczny premier Bułgarii Andrej Łukanow został zastrzelony przez nieznanego sprawcę przed swym domem w Sofii.

1987 - Bojana Bobusic, australijska tenisistka pochodzenia serbskiego
Urodzona w Belgradzie


3 października
1929 - Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców zostało przemianowane na Jugosławię.

 382 – Cesarz rzymski Teodozjusz I Wielki zawarł traktat pokojowy z Gotami, pozwalając im osiedlić się na Bałkanach jako sojusznikom (federaci).

1995 - Prezydent Macedonii Kiro Gligorow został ciężko ranny w zamachu bombowym w Skopje.

1981 - Zlatan Ibrahimović, szwedzki piłkarz pochodzenia bośniackiego
Ibrahimović jest potomkiem bośniackich emigrantów, którzy osiedlili się w Szwecji. Jego ojciec – Šefik (ur. 23 sierpnia 1951) pochodzi z Bośni i Hercegowiny, matka – Jurka (ur. 16 kwietnia 1951) z Chorwacji. Ibrahimović ma trójkę rodzeństwa: siostrę Sanelę (ur. 7 lipca 1979), oraz braci Sapka (ur. 30 kwietnia 1973) i Aleksandra (ur. 10 lipca 1986).
Obecnie piłkarz Paris Saint Germain.

1918 - Borys III został carem Bułgarii.

1977 – Władimir Nikołow, bułgarski siatkarz
Gra w Galatasaray Stambuł

1938 - Tereza Kesovija, chorwacka piosenkarka
 Jej partnerem w życiu i w karierze artystycznej był piosenkarz Miro Ungar. W Polsce są znane jej piosenki z płyty wydanej przez wytwórnię płyt Amiga z Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1974 roku. Wykonuje na niej wspólnie z Miro Ungar bardzo melodyjne utwory. min. U Dubrovniku, Hochzeitspaar.
W 1970 roku wystąpiła na Międzynarodowym Konkursie Piosenki w Sopocie.
Reprezentowała Jugosławię w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1972 roku, zajmując 9. miejsce.

1980 - Ivan Turina, chorwacki piłkarz, bramkarz (zm. 2013)
Grał w Lechu Poznań.
Ciało bramkarza zostało znalezione przez policję 2 maja 2013 r. w godzinach porannych w apartamencie w Sztokholmie. Według doniesień szwedzkich mediów Turina zmarł we śnie. Polski lekarz klubu AIK, Karol Żyto, przyznał, że zawodnik miał wrodzoną wadę serca, która jednak pozwalała na wyczynowe uprawianie sportu. Zostawił ciężarną żonę i roczne bliźniaczki.


Tym razem zebrane wiadomości które możecie przeczytać - zebrane linki o Bałkanach z polskich stron !

1.
http://pulsinwestora.pb.pl/3878377,52986,gtc-serbia-zainaugurowalo-budowe-kompleksu-biurowego-fortyone-w-belgradzie
GTC Serbia - spółka należąca do grupy Glonbe Trade Centre (GTC) - zainaugurowała budowę "Fortyone", kompleksu biurowego klasy A, w stolicy Serbii
 GTC realizuje inwestycje i aktywnie zarządza nieruchomościami w dwóch sektorach rynku nieruchomości: biurowym i centrów handlowo-usługowych.

2.
http://polish.ruvr.ru/news/2014_10_03/Serbia-rozpocznie-budowe-Gazociagu-Poludniowego-pod-koniec-2014-roku-5901/
Serbia planuje rozpoczęcie budowy Gazociągu Południowego pod koniec 2014 roku - oznajmił ambasador Serbii w Moskwie Slavenko Terzić
Długość serbskiego odcinka wynosi 421 km, a moc systemu - 63 mld metrów sześciennych rocznie. Na realizację projektu, która potrwa dwa lata, Gazprom ma wydać około 2 mld euro.

3.
http://polish.ruvr.ru/news/2014_10_01/Rosja-wyslala-do-Serbii-samolot-z-pomoca-humanitarna-6826/
Samolot transportowy Ił-76 z ładunkiem humanitarnym o wadze 26,8 tony, na który składa się żywność i ciepłe rzeczy, dzisiaj rano wystartował do Serbii z podmoskiewskiego lotniska „Ramienskoje”.
W pierwszej połowie września Rosja udzieliła już pomocy humanitarnej mieszkańcom Bośni i Hercegowiny, którzy ucierpieli wskutek powodzi.

4.
http://sport.interia.pl/pilka-nozna/news-eliminacje-euro-2016-serbowie-zgodzili-sie-na-przyjazd-alban,nId,1529716
Stosunki dyplomatyczne między Albanią a Serbią są od lat napięte. W lutym 2008 roku Kosowo, zamieszkane przez większość albańską (92 proc. ludności), ogłosiło niepodległość i odłączenie się od Serbii.
W Belgradzie nie pogodzono się z secesją tej prowincji, natomiast Tiranę oskarża się o projekt utworzenia "Wielkiej Albanii", w skład której miałyby wejść oprócz samej Albanii także wspólnoty albańskie z Kosowa, Czarnogóry, Macedonii i południowej Serbii.

5.
http://wyborcza.pl/1,91446,16744360,Bulgaria_18_partii_i_7_koalicji_walczy_o_miejsce_w.html
W niedzielnych wyborach parlamentarnych ponad 6,8 mln uprawnionych do głosowania Bułgarów będzie wybierać między 18 partiami i siedmioma koalicjami. Wybory są przedterminowe, odbywają się 16 miesięcy po poprzednich - również przyspieszonych.
Do ich rozpisania doszło w wyniku rozpadu rządzącej lewicowo-liberalnej koalicji Bułgarskiej Partii Socjalistycznej i zrzeszającego turecką mniejszość Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS). Koalicja rządziła z trudem przez 14 miesięcy, gdyż dysponowała dokładnie połową miejsc w 240-osobowym parlamencie i potrzebowała wsparcia ze strony nacjonalistycznej partii Ataka, źle postrzeganej przez elektorat obu koalicjantów.

6.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/seria-wybuchow-w-bulgarii-nie-zyje-co-najmniej-15-osob/4k5n3
W prywatnym zakładzie we wsi Gorni Łom niedaleko miasta Widin doszło w środę do serii eksplozji, z których ostatnia nastąpiła po godz. 21 (godz. 20 w Polsce). W fabryce zajmowano się wówczas utylizacją min. W magazynach znajdowało się około 11 tys. starych min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych produkcji greckiej.

7.
http://www.naszdziennik.pl/swiat/100649,bulgaria-wyslala-kurdom-bron.html
Bułgaria wysłała irackim Kurdom broń i amunicję o wartości ok. 6 mln lewów (3 mln euro). Pomoc jest przeznaczona na walkę z dżihadystami z Państwa Islamskiego.
W wyniku ekspansji działań dżihadystów w Iraku i Syrii, w Bułgarii nasila się fala imigrantów z tego regionu. Według danych MSW tylko w ostatnim tygodniu września granicę bułgarsko-turecką przekroczyło nielegalnie 350 osób, czyli więcej niż wynosiła przeciętna miesięczna liczba uchodźców w ostatnim półroczu.

8.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/bosnia-i-hercegowina-w-czolowce-panstw-zamieszkalych-przez-najwieksza-liczbe/dkw03
Bośnia i Hercegowina jest na czwartym miejscu wśród państw zamieszkałych przez największą liczbę islamistów - podaje amerykańska CIA. Do tej pory do Syrii i Iraku, by wspierać Państwo Islamskie wyjechało ponad 300 bośniackich obywateli.

9.
http://wyborcza.pl/1,75475,16737112.html
Odbywający się w Belgradzie od 1967 r. festiwal BITEF to impreza kultowa. Gościł najważniejsze postaci światowego teatru. W czasie zimnej wojny bywał najdalej na wschód wysuniętym przystankiem dla zachodnich artystów - i najdalej na zachód dla wschodnich.
Dziś przyjeżdżają tu gwiazdy - belgijski reżyser Luk Perceval czy Krzysztof Warlikowski z " (A)pollonią" - ale po upadku żelaznej kurtyny BITEF stracił wyjątkową pozycję. Stał się za to miejscem spotkania teatru podzielonego dziś regionu. Są tu Słoweńcy, Bośniacy, Serbowie, Węgrzy, Chorwaci. Na Bałkanach teatr mówi o trudnych sprawach w sposób bezpośredni i odważny.

10.
http://wyborcza.pl/1,75475,16742725,Kosowo_ma_pierwszego_w_historii_kandydata_do_Oscara_.html
Najmłodsze państwo w Europie wyselekcjonowało pierwszy w swej sześcioletniej historii obraz, który powalczy o nominację do Oscara dla filmu zagranicznego. "Three Windows and a Hanging" mówi o milczeniu wokół gwałtów popełnionych przez Serbów na Kosowiankach

11.
http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/playarena/me-pilkarskich-szostek-jednak-w-czarnogorze/ps6k6
Jak poinformowała Czarnogórska Federacja Minifutbolu, a parę godzin później potwierdził EMF, to właśnie Czarnogóra została wybrana gospodarzem tegorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej sześcioosobowej, które pierwotnie miały odbyć się w Ejlat (Izrael). Niestety, ze względu na napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie, Europejska Federacja Minifutbolu zdecydowała się na przeniesienie zawodów w inne miejsce. Co ciekawe, z tego samego powodu nie tak dawno temu UEFA odrzuciła kandydaturę Jerozolimy w wyścigu o organizację meczów Euro 2020.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz