29 września
1944 - Wojska radzieckie wkroczyły do Jugosławii.
1945 – Proklamowano Ludową Federacyjną Republikę Jugosławii.
złożoną z sześciu republik:
Serbii ze stolicą w Belgradzie – w skład której wchodziły autonomiczny region Wojwodina oraz mający podobny status okręg Kosowo
Chorwacji ze stolicą w Zagrzebiu
Macedonii ze stolicą w Skopje
Bośni i Hercegowiny ze stolicą w Sarajewie
Słowenii ze stolicą w Lublanie
Czarnogóry ze stolicą w Titogradzie (obecnie Podgorica)
1913 – Podpisano turecko-bułgarski traktat pokojowy po zakończeniu II wojny bałkańskiej.
1918 - I wojna światowa: Bułgaria zawarła rozejm z państwami sprzymierzonymi.
1969 - Ivica Vastić, austriacki piłkarz pochodzenia chorwackiego
Zaczynał karierę w Chorwacji w lokalnych klubach Jugovinil (obecnie GOŠK Adriachem) i RNK Split, następnie przeniósł się do Austrii do Vienna FC w 1991.
1991 - Adem Ljajić, serbski piłkarz
Zawodnik AS Romy
1739 – W serbskim Niszu zawarto traktat pokojowy kończący IV wojnę rosyjsko-turecką.
1928 – Tone Pavček, słoweński poeta, tłumacz (zm. 2011)
Pavček należał do tzw. intymistow rozpoczynających epokę postmodernizmu. Większość jego wierszy ma budowę rymowaną albo połączoną z asonancą, ale jednocześnie jest wewnętrznie rytmicznie rozchwiana. Taki kształt jego poezji dopomógł mu w większym zainteresowaniu jego twórczością wśród dzieci i młodzieży co nadaje jej taką samą wartość co twórczość Frana Levstika czy Otona Župančiča. Jego wiersze dla dzieci są proste, naiwne, pełne fantazji i humoru.
Jako eseista wydał w trzech częściach książkę Czas duszy, czas ciała(Čas duše, čas telesa)w latach 1994, 1997 i 2004. Jest to autobiograficzne dzieło, w którym poeta opowiada o swoich korzeniach, o dzieciństwie i dorastaniu, o szkole i swoim życiu w ogóle.
1939 - Fikret Abdić, bośniacki przedsiębiorca, polityk, zbrodniarz wojenny
Prezydent autonomicznej Republiki Zachodniej Bośni od 27 września 1993 do 7 sierpnia 1995. Po wojnie w Bośni otrzymał azyl w Chorwacji. Do śmierci Franjo Tuđmana przebywał w tym kraju nie niepokojony. Jednakże w 2002 roku stanął przed sądem oskarżony o śmierć 121 cywilów z rejonu Bihaća. Skazany, po apelacji, na 15 lat więzienia.
30 września
1949 – Polska zerwała stosunki dyplomatyczne z Jugosławią.
1941 – Bułgarskie wojska okupacyjne krwawo stłumiły powstanie w greckim regionie Macedonia Wschodnia.
1931 - Miłko Bobocow, bułgarski szachista (zm. 2000)
Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 lipca 1971 r., z wynikiem 2485 punktów dzielił wówczas 2-3. miejsce (za Georgijem Tringowem, wspólnie z Iwanem Radułowem) wśród bułgarskich szachistów
1988 - Kristina Jordańska, bułgarska siatkarka
W sezonie 2012/2013 zawodniczka Jedynki Aleksandrów Łódzki
1993 - Jovana Jakšić, serbska tenisistka
Starty w zawodach juniorskich rozpoczęła w 2008 roku. Osiągnęła w tym czasie 13. miejsce w rankingu juniorskim i dotarła do drugiej rundy French Open i Wimbledonu. W zawodach seniorskich wzięła po raz pierwszy udział latem 2009 roku, grając z dziką kartą w turnieju ITF w Prokuplje, gdzie dotarła do ćwierćfinału. Dwa lata później wygrała ten turniej, pokonując w finale Węgierkę, Zsofię Susanyi. W sumie wygrała czternaście turniejów singlowych rangi ITF.
1985 - Téa Obreht, amerykańska pisarka pochodzenia bośniacko-słoweńskiego
Urodziła się w Jugosławii. Dorastała z matką i dziadkami. Podczas wojny domowej wyjechała z rodziną na Cypr, a następnie do Egiptu. Od 1997 mieszka w Stanach Zjednoczonych. Publikowała m.in. w „The New Yorker”, „The New York Times” i „The Guardian”. W 2011 opublikowała debiutancką powieść „Żona tygrysa”. Jej akcja rozgrywa się w niewymienionym z nazwy kraju, rozrywanym wojną domową, jednak realia zostały oparte na geografii i najnowszej historii Bałkanów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz